loadingimg

Wczytuję dane...
  • Załóż konto
  • Użytkownicy online: 0
  • Aktualny czas:
banner

przesylka polecona

Najchętniej kupowane
Co to jest Propolis ?

Co to jest Propolis ?

Propolis nazywany jest naturalnym antybiotykiem XXI wieku. Propolis (kit pszczeli) jest znany od tysięcy lat. Stosowali go już starożytni Grecy i Persowie. Filozof Grecki Arystoteles używał go do opatrunków na rany i w leczeniu chorób skórnych. Z dobroczynnych właściwości Propolisu korzystali już Egipcjanie, którzy z doświadczenia wiedzieli, że Propolis i inne produkty pochodzenia pszczelego posiadają zdolność szybszego gojenia się ran i stłuczeń oraz leczenia oparzeń. Stosowali go także na owrzodzenia jamy ustnej. Współczesna nauka stopniowo potwierdza starożytną wiedzę na temat wyjątkowych właściwości tego specyfiku.

Propolis jest substancją niezwykle złożoną, którego skład nie do końca został jeszcze poznany przez obecną naukę. Jego cudowne właściwości są stopniowo zatwierdzane przez współczesne badania naukowe na całym świecie. Propolis to gęsta i lepka substancja, podobna do żywicy, potocznie nazywana także kitem pszczelim. Produkowany jest z substancji żywicznych chroniącym drzewa przed bakteriami, grzybami i owadami. Pszczoły zbierają tą substancję z pąków różnych pędów drzew: brzozy, topoli, świerku, kasztanowca. Surowiec ten znajduje się również w szczelinach kory innych drzew liściastych i iglastych. Pszczoły mieszają ten wosk z własnymi enzymami, następnie znoszą go do ula i tam wykorzystują do uszczelnienia, dezynfekcji oraz zabezpieczenia przed bakteriami, wirusami, pleśniami, grzybami, zakażeniami, zanieczyszczeniami oraz innymi potencjalnie groźnymi mikroorganizmami. Takie działanie pszczół stwarza najbardziej sterylne środowisko znane przyrodzie. W odróżnieniu od wosku pszczelego, który pszczoły stosują do uszczelniania większych powierzchni, Propolis jest wykorzystywany w ulu do zaklejania mniejszych szczelin. Propolis jest bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie, ale dobrze rozpuszcza się w alkoholu. Jest bardziej twardy i wytrzymały na temperaturę niż wosk pszczeli, mięknie przy przekroczeniu temperatury ok. 37 stopni.

Propolis znany jest z zawartości kilkuset różnych związków chemicznych aktywnych biologicznie. Są to między innymi flawonoidy, kwasy tłuszczowe i fenolowe, estry (w tym ester kawowy), aldehydy, olejki, woski, kumaryny, terpeny, sterole, mikro i makroelementy takie jak miedź, siarka, kobalt, krzem, magnez, żelazo, potas, wapń, mangan, cynk oraz witaminy: A, B, C, E, H, P. Propolis zawiera także wiele antyoksydantów i składników antyseptycznych.

Występują dwa rodzaje Propolisu:

  • Propolis surowy, ale oczyszczony z zanieczyszczeń.
  • Propolis specjalnie przygotowany do celów typowo farmakologicznych.

 

Propolis najczęściej występuje w postaci tabletek, kapsułek, granulatów, eliksirów, roztworów, nalewek i maści. Preparaty wytworzone na bazie Propolisu produkowane przez firmy są nazywane parafarmaceutykami lub paralekami.

Podobne artykuły:
Propolis, właściwości.

Propolis, zastosowanie

Zobacz nasze produkty z Propolisem:


Wszystkie porady zamieszczone w tym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako fachowa porada lekarska oraz zastępować kuracji leczniczej zaleconej przez lekarza. Nie mogą być również podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy stanu swojego zdrowia. W razie problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

.
.Herbovita.
.